Symboly a reflexie

Kúpiť vstupenku online

Autor: Šušľavá mušľa | Dátum: 10.11.2023 18:00



Pozývame na koncert, ktorého program má svoj príbeh!  Príďte a dozviete sa ho od interpretky Frederiky Pöhmovej.


G. Ligeti (1923-2006): Musica ricercata
                                              I. Sostenuto, Misurato

                                         II. Mesto, rigido e cerimoniale

                                             III. Allegro con spirito

                                             IV. Tempo di valse (poco vivace- „à l´orgue de Barbarie“)

                                             V. Rubato, Lamentoso

                                             VI. Allegro molto capriccioso

                                             VII. Cantabile, molto legato

                                             VIII. Vivace. Energico

                                             IX. Adagio. Mesto (Béla Bartók in memoriam)

                                             X. Vivace. Capriccioso

                                             XI. Andante misurato e tranquillo (Omaggio a Girolamo Frescobaldi)

L. Kołodziejski (*1981): Hunting pre akordeón a husle

V. Vlasov (*1936): 5 pohľadov na krajinu gulag

                                            1.     Zóna

                                             2.      Pešia Etapa

                                                         3.   Vypočítavý

                                                         4.     Rúbanie stromov

                                              5.     Kapo a bonzák                        

V.Runchak (*1960): Kyrie eleison pre husle a akordeón. 


Frederika Pöhmová študovala hru na akordeóne na Konzervatóriu v Košiciach, Timonova 2, v triede Jozefa Demjana. Po ukončení štúdia na konzervatóriu pokračovala v štúdiu na Anton Bruckner Privatuniversität v Linci, kde ukončila bakalárske štúdium pedagogického zamerania a magisterské štúdium umeleckého zamerania v hre na akordeóne v triede Ao.Univ.Prof.mgr Alfreda Melichara, ako aj bakalárske štúdium pedagogického zamerania v hre na klavíri v triede Ao.Univ.Prof.Mag Tilla Alexandra Körbera. Počas štúdií sa zúčastnila majstrovských kurzov pod vedením mnohých významných akordeonistov ako napr.: Owen Murray, Klaudiusz Baran, Massimiliano Pitocco, Raimondas Sviackevicius. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Konzervatóriu Timonova 2 v Košiciach ako aj na ZUŠ Márie Hemerkovej v Košiciach.

Umelecky sa angažuje v projektoch s novou hudbou v Ansámbli Alia  Amnis, ktoré v roku 2022 vydalo svoje profilové CD, už niekoľkokrát pôsobila na festivale Ars nova (Košice), účinkovala na festivale Akkordeontage 2020 (Linz) a nahrala už niekoľko relácií pre Rádio Devín na akordeóne ako aj na klavíri. Okrem toho účinkuje v rôznych projektoch pre deti a hrá výchovné koncerty pre žiakov ZUŠ.



Mátyás Mézes
 sa narodil v Rožňave. Hru na husliach začal študovať vo veku 6 rokov v Želiezovciach. Vďaka mimoriadnemu talentu bol čoskoro ovenčený mnohými víťazstvami v detských, neskôr v mládežníckych hudobných súťažiach na Slovensku.Svoje profesionálne štúdium hry na husliach absolvoval na Hudobnej Akadémii Franza Liszta v Budapešti v triede prof. Eszter Perényi. Neskôr pokračoval vo vzdelávaní na Kráľovskej akadémii v Bruseli (Belgicko), kde pod vedením Katalin Sebestyén a Philippe Graffin získal magisterský titul. Vzdelanie si ďalej doplnil v triede Igora Karška na Hochschule Luzern vo Švajčiarsku, kde v 2020 dostal druhý magisterský titul v Solo Performance. Na diplomovom koncerte mal možnosť si zahrať ako sólista s orchestrom Festival Strings Lucerne Beethovenov husľový koncert v prestížnej koncertnej sále KKL Luzern. Zúčastnil sa mnohých majstrovských kurzov významných husľových virtuózov ako sú Pavel Vernikov, Stephan Picard, Valeriy Sokolov, Gyula Stuller a ďalší. Vystupoval na rôznych svetových hudobných festivaloch, kde mal možnosť spolupracovať s takými slávnymi umelcami ako sú Kurt Masur, Paavo Järvi, Misha Maisky, Radu Lupu, Viktoria Mullova a Lisa Bathiashvili.Počas štúdia v Belgicku sa v spolupráci s klaviristom Rémy Dechambre stal víťazom Maria Errera, súťaže v komornej hre, usporadúvanej na Kráľovskom konzervatóriu v Bruseli. Od leta 2017 je členom Estonian Festival orchestra, s ktorým pod taktovkou Paavo Järviho absolvoval koncertné turné po mnohých významných koncertných sálach Európy a Ázie, akými sú Berlin Philharmony, Royal Albert Hall, Suntory Hall Tokyo alebo Seoul Arts Center.                                                                                Pravidelne hrá s orchestrami Royal Scottish National Orchestra (Velká Británia), Neues Orchester Basel (Švajčiarsko) a UMZE Budapest.Od septembra 2017 zastáva post koncertného majstra Štátnej filharmónie Košice. Od 2022 je členom Balance Quartet. 

Divadlo VIOLA, Prešov, Tkáčska 2

VSTUP 3€

Vstupenky si môžete zakúpiť online na našej web stránke alebo v Kaviarni VIOLA včase otváracích hodín: pondelok-piatok od 10.00-18.00.
Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0910 189 007.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.



Naspäť na výpis