Pocta Jacekovi Kaczmarskiemu
Kúpiť vstupenku onlineAutor: Divadlo VIOLA | Dátum: 15.11.2024 18:00
Po spomienke na Karla Kryla (1944 – 1994) sa v Divadle VIOLA stretne v jednom mesiaci so spomienkou na Jaceka Kaczmarského (1957 – 2004)!
Prečo sme na túto symboliku pomysleného spojenia hrdí?
Ich „pozdravy z neba“, vypovedané predovšetkým cez autorské piesne, k nám prehovárajú dodnes! Prinášajú svedectvo o tom, prečo je pre človeka dôležité žiť život plný ideálov, ako sa dá bojovať za slobodu a prečo je dôležité bojovať za slobodu slov i činov, za slobodu prirodzene sa spájajúcu so zodpovednosťou v konaní jednotlivcov i národov.
Keď sme v máji roku 2017 uskutočnili vo VIOLE sériu troch spomienkových večerov s názvom Pozdravy z neba, rozhodli sme sa spomínať na Bulata Okudžavu, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla.
Okruh tých, ktorým sme pozdravy do neba posielali, sa postupom rokov rozširoval. Pribudla Rozina Jadrná, Agneša Kalinová a mnohí ďalší. A teraz pribúda i spomienka na poľského pesničkára a básnika Jaceka Kaczmarskeho. Býva niekedy nazývaný aj „poľským Karlom Krylom". Osudy týchto dvoch bardov majú, ako konštatuje Milan Dvořák, skutočne všeličo spoločné. Ich životné cesty sa pretli i osobne, v Mníchove, kde obaja pracovali v Rádiu Slobodná Európa.
„Jacek Kaczmarski až od roku 1981, kdy byl v Polsku vyhlášen výjimečný stav a kdy se písničkář, který byl právě na turné po Francii, rozhodl domů se už nevrátit. Stejně jako Karel Kryl byl i Jacek Kaczmarski hluboce zklamán vývojem ve vlasti po roce 1989 a v roce 1995 znovu z Polska odchází, tentokrát až do Austrálie. Na koncerty do Polska ale přijíždí a zde také umírá. Bylo mu sedmačtyřicet. Karel Kryl zemřel měsíc před svými padesátinami. Podobně jako se u nás stala píseň Bratříčku, zavírej vrátka symbolem postoje většiny národa k okupaci sovětskými vojsky v roce 1968, stala se neoficiální hymnou polské Solidarity Kaczmarského píseň Mury (Zdi) napsaná v roce 1978. Podobně jako u nás zlidověly i další Krylovy písně, zlidověla v Polsku řada písní Jacka Kaczmarského“.
Jacek Kaczmarski písal i básne, ktoré nezhudobňoval a tiež prózu. Umelecky najsilnejší však bol ako interpret autorských piesní. Okrem nich sa s veľkým úspechom venoval prekladom a tiež interpretácii piesní Vladimíra Vysockého, ktorý bol jedným z dvoch jeho veľkých pesničkárskych vzorov. Tým druhým bol Bob Dylan...
Tento rok si pripomíname 20. výročie úmrtia Jaceka Kaczmarského.
Na spomienkovom večeri zaznejú jeho skladby v podaní poľského hudobníka Kuba Bolkesza.
Čo môžete od koncertu očakávať?
Pripomenutie piesní Jaceka Kaczmarského, najmä tých emocionálne a obsahovo najpálčivejších: Oława; Epitaf pre Włodzimierz Wysocki; Naša trieda; Walls. Sprostredkovanie inšpiratívnych príbehov zo života autora a ich uvedenie do kontextu jednotlivých piesní. Archívne fotografie a maľby, ktoré boli častou témou Kaczmarského tvorby.
Hĺbková kontextualita. „Kaczmarski - „20 Years of Silence“ ponúkne predovšetkým hudobný zážitok!
Kuba Blokesz je poľský spevák a gitarista. Vydal tri vlastné albumy, na ďalších dvoch bol hudobným producentom a odohral vyše 500 koncertov po celom Poľsku.
Jacek Kaczmarski bol poľský spevák, skladateľ, básnik a autor. Bol synom maliarky Anny Trojanowskej-Kaczmarskej, Poľky židovského pôvodu a umelca Janusza Kaczmarského. Jacek bol hlasom odborového hnutia Solidarita v Poľsku. Jeho piesne kritizovali vládnuci komunistický režim a apelovali na tradíciu vlasteneckého odporu Poliakov. Stal sa verejne známy pre svoje protestsongy, reagujúce na sociálne a politické témy.
Koncert finančne podporil Poľský inštitút v Bratislave.
Divadlo VIOLA,
vstup 3€