Karel Kryl a Rozina Jadrná / 11.10.
Kúpiť vstupenku onlineAutor: Divadlo VIOLA |
KAREL KRYL A ROZINA JADRNÁ
Spomienkový večer na redaktorov rádia Slobodná Európa
Mladším, po novembri 89 narodeným generáciám bude pojem Slobodná Európa asociovať zrejme len slovenskú punk-rockovú kapelu. Tí starší alebo v histórii viac rozhľadení si však iste spomenú aj na známe rádio, ktoré počas komunistického režimu vysielalo od mája 1951 z Mníchova aj pre poslucháčov v Československu. Prinášalo správy, aké cenzúra do oficiálneho spravodajstva nepripustila. Redaktormi jednotlivých národných redakcií sa stali najmä ľudia, ktorí boli kvôli rôznym, najmä politickým dôvodom a represiám nútení Československo opustiť.
To, že jedným z redaktorov Slobodnej Európy bol i známy pesničkár, autor mnohých protestsongov KAREL KRYL je všeobecne známe. Radi by sme však v tento večer spomínali i na ďalšiu inšpiratívnu a charizmatickú osobnosť – ROZINU JADRNÚ, ktorá svojimi reláciami a v nich zašifrovanými odkazmi a pozdravmi vlievala odvahu mnohým ľuďom žijúcim totalitnom Československu.
Na spomienkovom večeri privítame dvoch vzácnych hostí, ktorí na ňu budú spomínať – Ivana Binara, kolegu zo Slobodnej Európy a Karla Jadrného, manžela Roziny Jadrnej.
Piesne Karla Kryla bude počas večera interpretovať jeho životopisec a blízky priateľ Vojtěch Klimt.
PS: Ak patríte k tým, ktorí si na vysielania hudobných relácií Roziny Jadrnej v Rádiu Slobodná Európa pamätáte, iste nám napíšte! V decembri 2024 uplynie 100 rokov od jej narodenia a jedným zo zámerov jej priateľov a blízkych je zhromaždiť čo najviac spomienok, reflexií, príbehov, ktoré sa skrz jej vysielanie v bývalom socialistickom Československu odohrali.
Vstup 3€
Divadlo VIOLA
Pozývame Vás na 5. ročník multižánrového festivalu!
Tvoria ho divadelné inscenácie, koncerty, umelecké večery, premietanie s diskusiou. Čo ich spája? Dialóg o rasovej znášanlivosti, o prijímaní a zbližovaní minorít, o tom, prečo je potrebný rešpekt národnostnej väčšiny s menšinám a naopak.
Pred rokom, pri koncipovaní programu 4. ročníka festivalu, sme si kládli tieto otázky:
Ako sme na tom v odolnosti voči rasizmu, xenofóbiám, diskriminácii? Sme mentálne zrelí, aby sme odčítali a eliminovali ich prejavy? Dokážeme vnímať, rešpektovať, neubližovať?
Dnes si ich kladieme znova, avšak s omnoho väčšou naliehavosťou a apelom na nás všetkých!
Festivalom chcem prispieť k posilňovaniu mentálnej zrelosti v postojoch podporujúcich rasovú znášanlivosť i spoločenskú vyspelosť. Považujeme za dôležité viesť inteligentný dialóg plný rešpektu. Dôverujeme umeniu, ktoré je kritické k súčasnosti, vnímavé k minulosti, ktoré odsudzuje neprávo a prebúdza pozitívne harmonizačné sily.
Prečo sa náš festival volá PADÁK?
Odkazuje na symboliku ohrozenia a následnej ochrany. Môže evokovať u jedinca pocit, že sa môže aj on sám ocitnúť vo vzduchoprázdne a práve vďaka padáku, ktorý ho ochráni, môže zažiť povznášajúci pocit prichádzajúcej pomoci.
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.