Jozef Lupták 25.11.
Autor: Divadlo VIOLA | Dátum: 25.11.2022 18:00
Šiesty ročník prehliadky Sólo-duo-trio sa blíži ku koncu. Posledným z trojice koncertov je violončelový recitál popredného slovenského interpreta Jozefa Luptáka.
Program bude pozostávať zo skladieb Vladimíra Godára, Valentina Silvestrova, Jozefa Sixtu, Giju Kancheliho, Sofie Gubajuliny a Johna Tavenera.
Príďte si vypočuť výnimočné diela uznávaných autorov!
O interpretovi:
Jozef Lupták je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej hudobnej scény. Vyštudoval Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v rodnom meste v Bratislave a Royal Academy of Music v Londýne (R. Cohen). Je držiteľom „Ceny ministra kultúry“ za úspechy ako koncertný violončelový sólista a umelecký riaditeľ a zakladateľ festivalu Konvergencie, bol nominovaný na prestížnu „Cenu Krištáľové krídlo“ na Slovensku a bol ocenený viacerými medzinárodnými cenami, ako napr. „Violončelová súťaž slovenských konzervatórií" v roku 1986, „Cena poroty“ na Murcia Cello Competition v Španielsku, „BANFF Center Long Term Residency Scholarship“, „May Mukle Cello Prize“ na Royal Academy of Music v Londýne a v roku 2009 , „Cena Frica Kafendu“.
Jozef aktívne vystupuje po celom svete. Medzi jeho koncertné vrcholy z posledných rokov patrí účinkovanie s The Hilliard Ensemble v Košiciach, recitály v USA, účinkovanie počas zimných olympijských hier vo Vancouveri v Slovenskej Repre, koncerty na festivaloch v Charlestone (s Robertom Cohenom) a Arcus Temporum v Pannonhalme (s Gija Kancheli a Gidon Kremer), ako aj svetové premiéry violončelových koncertov Petra Machajdíka (BHS), Jevgeniho Irshaia (Festival Konvergencie) a Daniela Mateja (so Slovenským komorným orchestrom). Osobitné miesto v jeho nedávnych hudobných objavoch majú multikultúrne a multietnické projekty - afterPhurikane (starodávne rómske piesne nanovo hrané profesionálnymi hudobníkmi a autentickými rómskymi spevákmi) a Chassidic Songs (podľa názvu projekt, ktorý vytvoril s bratislavským rabínom Baruchom Myersom). Oba vyšli na CD a sú vyhľadávané publikom a organizátormi festivalov v celej Európe.
Jeho cesta koncertného sólistu ho priviedla k pôsobeniu s dirigentmi ako Andrew Parrott, Jiří Bělohlávek, Leoš Svárovský, Daniel Gazon, Domonkos Héja či Andrew Mogrelia. Pravidelne hráva s renomovanými partnermi komornej hudby zo Slovenska i zo zahraničia – Nora Skuta, Igor Karško, Ronald Šebesta, Robert Cohen, Vladimir Mendelssohn, Beny Schmid, Rena Sharon, Peter Mikuláš, Mark Gothoni atď. Jozef sa však neobmedzuje len na „klasické“. Keďže je veľmi otvorený a všestranný, často sa zapája do medzižánrových projektov a spolupracuje s umelcami ako Marián Varga, Julee Glaub (americká speváčka), Jeff Johnson (… spevák a producent), Brian Dunning (írksy flautista), Krisztián Gergye (maďarský tanečník) a mnohí ďalší. Jeho londýnske skúsenosti spolu s chýbajúcou scénou komornej hudby v jeho rodnom meste ho inšpirovali k vytvoreniu medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie (Konvergencie). Od svojho prvého ročníka v roku 2000 má festival vynikajúce ohlasy u odborného aj laického publika a vyznačuje sa veľmi zvláštnou atmosférou. Jozef ako zakladateľ a umelecký riaditeľ/manažér starostlivo vyberá projekty, ktoré prinesú najlepšiu kvalitu výkonu a nečakané umelecké kombinácie. Slovenskému publiku predstavil mnoho významných umelcov – The Hilliard Ensemble, Jana Garbareka, Doric String Quartett, Fine Arts Quartett. V roku 2003 bol vymenovaný za umeleckého riaditeľa 7. medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos v Bratislave. Súčasťou Jozefovho hľadania vlastného hudobného výrazu je aktívna komunikácia a práca so súčasnými skladateľmi (Tenney, Krauze, Godár, Zagar, Irshai, Matej, Ayres, Wolff, Jeffery, Machajdík atď.). Prirodzeným vyústením týchto spoluprác je množstvo skladieb a nahrávok svetovej premiéry. Jeho diskografia zahŕňa svetovú premiéru CD Vladimíra Godára „Hudba pre violončelo“, 2-CD kompletných Bachových sólových violončelových suít (prvá slovenská nahrávka), ako aj vlastný projekt „CELLO“ – nahratie piatich nových skladieb inšpirovaných Bachovou skladbou. 1. suita vrátane jeho špecializácie – improvizácie s použitím violončela, vlastného hlasu a beatboxu. Jeho posledným klasickým vydaním je živá nahrávka jeho debutového koncertu v Londýne na St. John’s Smith Square. V súčasnosti plánuje vyrobiť CD svojich violončelových a vokálnych improvizácií, ako aj sériu CD, na ktorej si pripomína koncerty z festivalu Konvergencie.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.
Divadlo VIOLA
vstup voľný
Miesta si môžete vopred rezervovať mailom info@violapresov.sk alebo telefonicky na č. 0910 189 007 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.).